Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Muziejuje – „tropinės džiunglės“

drugelisŠią savaitę į Akmenės krašto muziejų atkeliavo tropinių drugelių lėliukės. Šįkart drugių išsiris gerokai daugiau, nei anksčiau – 130. Specialioje oranžerijoje vienas po kito ims ristis mūsų kraštui neįprastų raštų, spalvų ir dydžių drugeliai. Turėsite unikalią progą pasigrožėti gyvais drugeliais iš Peru, Trinidado, Meksikos, Filipinų ir kitų egzotinių kraštų. Muziejuje pamatysite ir didžiausią Lietuvoje dieninių drugių kolekciją.

Muziejaus lankytojams gali pasisekti užtikti ir besiritančius iš lėliukių drugius. Tai viena įspūdingiausių gamtos metamorfozių: vikšro virtimas drugeliu. Kaip įprasta, per savaitę turėtų išsiristi visi pirmosios siuntos drugeliai (nors gamtos procesus tiksliai nuspėti sudėtinga, tikėtina, kad balandžio 28 d. sparneliais plazdens jau visi šios siuntos drugiai). Vienas drugelis gimė iškart, vos tik pajuto palankią aplinką. Tikėtina, kad tuoj ims ristis ir kiti.

Akmenės krašto muziejuje yra sumontuota estetiška oranžerija, joje įrengtas ekonomiškas ir ekologiškas LED apšvietimas, ją apšildo specialus, drėgmei atsparus, elektrinis radiatorius, viduje veikia ultragarsinis oro drėkintuvas, auginami šiltųjų kraštų augalai. Taip sukuriama tropikams būdinga atmosfera.

Drugelius iš visų pusių galima stebėti neįžengiant į oranžeriją. Žinoma, norintys pasijusti tikrose džiunglėse ir palaikyti drugelį delnuose, gali įžengti ir į pačią oranžeriją.

Sparnų ilgis – iki 20 cm

Muziejų pasiekusioje siuntoje yra arti dvidešimties rūšių bei porūšių drugių, vieni įspūdingiausių – Caligo atreus („drugeliai pelėdos“). Tai Nymphalidae šeimos drugeliai, kurie aptinkami Meksikos ir Peru teritorijose.

Oranžerijoje sparnus išskleis ir įspūdingo grožio drugiai Morpho peleides. Tai išsiskiriantis tiek spalva, tiek dydžiu vaivorykštinis drugelis, kuris aptinkamas Centrinėje Amerikoje, Paragvajuje ir Trinidade. Šis drugys neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškiu mėlynos spalvos blizgesiu (drugelio Morpho išskleistų sparnų ilgis siekia iki 20 cm).

Terminas pasigrožėti drugeliais nėra ilgas, nes kai kurie drugeliai gyvena tik keletą dienų. Apie kitas lėliukių siuntas informuosime atskirai: jos atkeliaus į muziejų maždaug kas mėnesį iki vėlyvo rudens. Po kiekvienos siuntos lankytojai turės galimybę stebėti drugelių gyvenimo ciklus lėliukės ir suaugėlio stadijose.

Pasaulyje skaičiuojama 165 000 rūšių drugių, Lietuvoje – 2281. Tačiau mūsų krašte jie ne tokių įspūdingų dydžių, formų bei spalvų kaip tropikuose.

Mindaugas Laukys
Nuotr. autoriaus