Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Molėtų kultūros centre, onkologinių pacientų meno terapijos spektaklis „Nenugalėtieji”

Sausio 24 d. (penktadienis) 18:00 val. Molėtų kultūros centre, onkologinių pacientų meno terapijos spektaklio NENUGALĖTIEJI, žiūrovams nemokamas, pasirodymas.

Apie spektaklį NENUGALĖTIEJI – trapia būties tema prabylantis meno terapijos, dramos ir šokio spektaklis. Tai onkologinių pacientų istorijomis paremtas meno terapijos spektaklis, kuomet pasitelkiamos tikros žmonių, sergančių onkologinėmis ligomis, istorijos, kurios gimė meno terapijos proceso metu ir tapo atspirties tašku dramos bei šokio spektakliui.

„Nenugalėtieji“ – ne pjesė, o tikri ir nuogi sergančiųjų išgyvenimai, jų istorijų nuotrupos, ir būtent dėl to – labai artimi kiekvienam žmogui. Meno terapijos yra skirtos mūsų neigiamų patirčių, neigiamų minčių, negatyvių prisiminimų valymui. Terapijos metu žmogus akistaton susiduria su savo baimėmis, neišaiškintomis situacijomis. Tas, kuris dalyvauja terapijos procese, iš šono pamato savo problemą. Meno terapijos tikslas yra paleisti, atleisti sau ar kažką pakeisti savo mintyse. Tai atsisveikinimas su tam tikra situacija.

Žiūrovas, žiūrintis tokio žanro spektaklį, net jei neserga ar savo aplinkoje neturi onkologinių susirgimų, vis tiek tapatina save su tam tikrais bendražmogiškais išgyvenimais. Dėl istorijų tikrumo, atvirumo ir jautrumo sukuriama ypatinga atmosfera, energetika. Kiekvienas žiūrintis pasiima iš istorijų tai, kas jį jaudina tuo metu. Viską tapatindami su savimi, dažnai žiūrovas atranda save per aktorių, scenoje išreikštus emocingus išgyvenimus. Ligos akivaizdoje yra labai svarbu, kad žmogus atrastų savyje jėgų išreikšti savo vidines audras, atrastų kam ir kuo gali pasitikėti bei išsipasakoti, išsiventiliuoti save. Galima teigti, kad meno terapijos spektaklio metu vyksta paleidimo ir vąlymosi procesai netgi tiems žmonėms, kurie visiškai nesusiję su spektaklio istorijų veikėjais.

Spektaklio režisierė Aušra Žukaitė-Kupčiūnienė, ne vienerius metus dirbanti „Išgyvenimų teatre“ su pacientais pagal šveicarų sukurtą teatro terapijos modelį, drąsiai priėmė spektaklio iniciatoriaus Virginijaus Šaulio mestą iššūkį pritaikyti šiuos principus teatro scenai.

Spektaklyje labai jautriai pinasi meno terapijos principai, penkių onkologinių pacientų išgyvenimai, kuriuos perteikia Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai Ugnė Žirgulė ir Ridas Žirgulis, bei jaunosios dar augančios aktorių kartos atstovė Nika Šilova, Kauno valstybinio muzikinio teatro bei Misterijų teatro šokėjai Gintaras Visockis ir Viltė Kazlauskaitė. Spektaklio choreografo Gintaro Visockio šokio kalba – jautri ir giliai emociškai atspindinti sergančiųjų istorijas.

Įdomia terapijos ir scenos meno išraiškų sinteze siekiama ne nustebinti žiūrovą režisūriniais sprendimais, o sukurti ypatingą būvį, būtį, akimirkas ir būsenas, kurios labai jautriai ir bendražmogiškai padėtų kiekvienam ten, kur labiausiai skauda. Ar tai būtų onkologinės ligos skausmas, ar kitas dvasios, širdies skausmas. Kartais tik pažvelgę per kito žmogaus skausmo ir išsilaisvinimo iš jo prizmę, mes galime prisipildyti šviesos ten, kur senai glūdėjo tamsa. Galime pažvelgti į gyvenimą bei jo kasdienybę jautriau ir prasmingiau nei bet kada, susigrąžinant ir vėl patikint tuo, kas yra amžinosios vertybės, bei iš naujo suvokiant akimirkų laikinumą.

Spektaklį finansuoja – Utenos r. sav. visuomenės sveikatos biuras

Virginijus Šaulys
VšĮ „Sveikim kartu”
Direktorius

REKOMENDUOJAME: