Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Mažieji prekybininkai ieško būdų išlikti konkurencingoje rinkoje

Parduotuvės Šiaulių rajone atidarymas.

Parduotuvės Šiaulių rajone atidarymas.

Pastaraisiais metais konkurencija Lietuvos mažmeninės prekybos sektoriuje sparčiai auga. Stambieji prekybininkai, nelaukdami naujo rinkos žaidėjo „Lidl“ įsitvirtinimo, dar metų pradžioje ėmėsi veiksmų ir pradėjo stiprinti savo pozicijas: plėsti parduotuvių tinklus, gerinti kokybę bei skirti didesnį biudžetą reklamai. Smulkieji prekybininkai tokioje aršioje konkurencinėje aplinkoje patiria dar didesnį spaudimą nei bet kada anksčiau, tačiau randa galimybių ir išlikti, ir padidinti pelną. Rinkos tendencijas sekantys ekspertai pastebi, kad vienas efektyviausių sprendimų smulkiajam verslui – kooperacija, ir prognozuoja, jog ilgainiui autonomiškai veikiančių parduotuvių gali nebelikti.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Laurynas Vilimas teigia, kad ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje mažmeninės prekybos srityje vyrauja panašios tendencijos: „Atsižvelgiant į kitų šalių ir Lietuvos procesus mažmeninės prekybos rinkoje, akivaizdu, kad mažam prekybininkui, siekiančiam laimėti konkurencinėje kovoje, reikia arba jungtis prie didesnių prekybos organizacijų – kooperatyvų ar aljansų, arba koncentruotis į specifinę nišą, – teigia L. Vilimas. – Konkurencija veda prie to, kad nebeužtenka įsikurti geroje vietoje (kas, žinoma, vis dar svarbu) – privalu būti maksimaliai efektyviam visose grandyse: derybose, logistikoje, asortimento formavime, rinkodaroje ir t. t.“

L. Vilimo mintį pratęsia Prekybos įmonių aljanso AIBĖ, vienijančio daugiau nei 760 parduotuvių, Pirkimų departamento direktorius Baltijos šalims Artūras Zabielskas: „Lietuvoje yra labai daug smulkių verslininkų, kurie spaudžiami didelės konkurencijos balansuoja ties bankroto riba. Ši problema itin aktuali atokesnėse gyvenvietėse bei kaimuose įsikūrusioms parduotuvėms. Pagrindinis jiems rūpimas klausimas – kaip išlaikyti savo verslą ir pasiekti didesnį pelningumą, – apie problemas, su kuriomis susiduria mažmeninės prekybos įmonės, pasakoja A. Zabielskas. – Gali atrodyti, kad tokių smulkiųjų verslininkų situacija yra beviltiška, tačiau ilgametė aljanso AIBĖ patirtis rodo, kad prisijungimas prie aljanso net ir kebliausioje padėtyje atsidūrusiam prekybininkui padeda pradėti naują verslo etapą.“

Prisijungimas prie didelės prekybos organizacijos mažmenine prekyba užsiimantiems smulkių parduotuvių savininkams suteikia konkurencinį pranašumą ir augimo galimybes. Prieš metus prie aljanso AIBĖ prisijungusios Mažeikių rajone, Krakių kaime, įsikūrusios parduotuvės vadovas Edmantas Raštutis pasakoja, kad padedant šiam aljansui, ne tik pavyko išlaikyti verslą, bet ir pastebimai padidinti apyvartą. „Svarbiausia, kad prekes dabar gauname žymiai mažesnėmis kainomis – galime ir uždirbti, ir siūlyti gerą kainą pirkėjui – kyla apyvarta, kartu didėja ir pelnas. Taip pat nebereikia rūpintis tiekimu ir logistika, prekės parduotuvę pasiekia laiku, o jų pasirinkimas – daug įvairesnis, nei galėjome pasiūlyti anksčiau. Papildoma nauda yra aljanso planuojamos įvairios pardavimų skatinimo programos: akcijos bei specialūs pasiūlymai, bendra reklama“, – patirtimi dalijasi E. Raštutis.

Šiaulių rajone veikiančios parduotuvės vadovė Daiva Bielskienė pastebi ir daugiau prisijungimo prie aljanso privalumų – jos parduotuvė buvo atnaujinta, tapo patrauklesnė pirkėjams. Šeimos verslu užsiimanti moteris pastebi, kad dabar jaučiasi tarsi turėdama užnugarį. „Iš „Aibės“ sulaukiame pagalbos sprendžiant įvairiais iškilusias problemas, tinklas organizuoja mokymus ir bendras šventes, į kurias susirenka parduotuvių savininkai su šeimomis iš visos Lietuvos. Jaučiamės daug stipresni, kai dirbame kartu“, – sako D. Bielskienė.

Didžiausias parduotuvių skaičiumi Prekybos įmonių aljansas AIBĖ pastaraisiais metais sulaukia vis daugiau naujų narių – per pastaruosius pusę metų prie aljanso prisijungė 15 naujų narių ir šiuo metu vienija 172 prekybos įmones, valdančias daugiau nei 760 parduotuvių tinklą Lietuvoje.

RegionoVerslas.lt

123456