Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $data_object, $depth = 0, $args = NULL, $current_object_id = 0) in /home/krasto/domains/krasto.info/public_html/wp-content/themes/jarida2/functions/theme-functions.php on line 1904
Kredito našta užgriuvo netikėtai – delsimas kauniečiui kainavo skaudžią pamoką | Švenčionių.info
Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Kredito našta užgriuvo netikėtai – delsimas kauniečiui kainavo skaudžią pamoką

,,Pasakysiu taip – Lietuvoje vieną dieną gali pasiimti paskolą butui ir džiaugtis, o kitą jau kovoti su antstoliais“, – apmaudo neslepia kaunietis. Vyro gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis per savaitę. Praradęs darbą ir nebegalėjęs mokėti įmokų, jis neieškojo problemos sprendimų būdų Lietuvoje. Išgąstis paskatino priimti drastišką sprendimą – išvykti į Angliją pas draugą ir greičiau užsidirbti tam, kad galėtų grąžinti skolas.

Šiandien Linas sako, kad ši patirtis jam tapo gera pamoka – kartais ne tik neįvertiname savo galimybių, bet ir anksčiau nesusidūrę su panašiomis situacijomis, nežinome, nuo ko pradėti ieškoti pagalbos. ,,Draugas pasiūlė, tai ir išvykau, nenorėjau skolintis ir sunkumais apkrauti dar ir artimuosius“.

Nebijo nei rizikos, nei atsakomybės

Lietuviai drąsiai naudojasi ne tik vartojimo kreditų paslaugomis, bet ir įsigyja būsto paskolas ilgam laikotarpiui. Net ir didėjant nekilnojamojo turto kainoms, šis įsipareigojimas negąsdina, mat kyla ir nuomos kainos. Kad  ir kokios finansinės gyvenimo sąlygos bebūtų, visi nori gyventi geriau.

Lietuvos banko duomenimis, 2017 metų pabaigoje Lietuvos namų ūkiai turėjo 1,3 mln. paimtų, bet dar negrąžintų paskolų, kurių vertė sudarė 8,5 mlrd. eurų. Didžiausią namų ūkiams tenkančių paskolų dalį (47,9 proc.) sudarė vartojimo paskolos. Hipotekos paskolos, kurių užstatas yra nekilnojamasis turtas, sudarė 17,0 proc. visų namų ūkių turėtų paskolų skaičiaus. Paskolos, už kurias buvo vėluojama mokėti įmokas, 2017 m. sudarė 2,7 proc. visų paskolų vertės. Vėluojant sumokėti įmokas, gyventojai pirmiausiai būna įspėjami, tačiau ir toliau delsiant mokėti, laukia kur kas rimtesnės problemos.

Nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės

Pasak ,,West Kredit” filialo vadovės Astos Trinkūnienės, dažniausiai problemų iškyla, jei staiga pasikeičia žmogaus finansinė padėtis. Žmonės linkę delsti ir tikėtis stebuklo, manydami, kad ir toliau galės mokėti kredito įmokas. Tačiau nesumokant įmokų tris mėnesius, kas keturiolika dienų, arba kartą per mėnesį, skolininkui išsiunčiami trys priminimo laiškai, kurių, deja, daugumavarž net nepastebi. Apie skolą primenama ir skambučiais. Jei veiksmų žmogus vis vien nesiima, antstoliui perduodamas notaro paruoštas vykdomasis raštas. Įprastai, antstolis suteikia galimybę grąžinti skolą per mėnesį laiko, jei ji negrąžinama, perduodama į varžytynes. ,,Situacija gana liūdna, nes kreditų sumos yra didelės. Svarbu atkreipti dėmesį, kad yra daug sprendimo būdų, tačiau svarbu nedelsti. Jei butas įkeistas, o skola su delspinigiais ir vėlavimo baudomis siekia 70 proc. būsto vertės – gali būti per vėlu. Net pačiam skolininkui arba antstoliui varžytynėse pardavus butą, sudėtinga padengti visas skolas. Jei skola siekia 50 proc. buto vertės arba žmogus mato, kad negali įmokų mokėti jau trečią mėnesį, galimybių išspręsti situaciją tikrai yra“, – komentuoja A. Trinkūnienė.

Kaip išvengti didelių nuostolių?

Pašnekovės teigimu, planuojant imti būsto paskolą, vartojimo kreditą, itin svarbu atsakingai įvertinti savo pajamas ir išlaidas. Rekomenduojama laikytis 40/60 principo, tiksliau – 40 procentų pajamų skirti įsipareigojimams, o 60 procentų – pragyvenimui.

Ką daryti, jei neįvertiname savo galimybių ir nebegalime mokėti įmokų? A. Trinkūnienė sako, kad jei vėluojama sumokėti dvi įmokas, pirmiausiai siūloma laikinai sustabdyti mokėjimus. ,,Pradedame nuo žmogiškojo faktoriaus – įvertiname, galbūt žmogus negali mokėti dėl ligos, nelaimingo įvykio. Jei yra tokia situacija, įmokas galima laikinai stabdyti“, – komentuoja A. Trinkūnienė. Jei žmogus ir po pertraukos neturi galimybių sumokėti pradelstų įmokų, siūloma inicijuoti refinansavimą. Tai reiškia, kad 1-3 pavėluotų sumokėti mėnesių įmokos išdėliojamos į ateities įmokų naują grafiką. ,,Tokiu atveju įmokos šiek tiek padidėja, tačiau žmogus gali planuoti savo išlaidas ir toliau mokėti. Jei situacija nesikeičia, prasideda išieškojimo procesas, kuris gali pasibaigti varžytynėmis“, – sakė A. Trinkūnienė. Pašnekovė pabrėžia, kad itin svarbu nedelsti ir nesibaiminti refinansavimo. Tai efektyvi priemonė, padedanti išvengti didelių nuostolių ir streso visai šeimai.

123456