Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Išmaniosios technologijos – ne tik pramoga, bet ir raktas į visavertį gyvenimą

Be išmaniųjų prietaisų šiandien jau neįsivaizduojame savo gyvenimo. Šis technologijų amžius mums leidžia jaustis savarankiškesniais ir gerokai praturtina kasdienybę įvairioms asmenų grupėms, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar gebėjimų. Tad kaip technologijos gali ženkliai palengvinti gyvenimo kokybę skirtingose srityse?

Bendravimas ir mokymasis

Šiuolaikiniai išmanieji telefonai kone kiekvienam yra tapę kasdieniu palydovu bendraujant, naršant internete, atliekant darbo užduotis ir kitaip palengvinant gyvenimą, tačiau kitiems tai gali būti raktas į visavertį gyvenimą.

Technologijų bendrovės klausos ar regos sutrikimų turintiems asmenims, jau kurį laiką kuria išmaniuosius su jiems pritaikytomis funkcijomis. Pavyzdžiui, akliesiems integruota balso sistema garsiai įvardina siūlomus pasirinkimus esančius telefono ekrane, tekstines žinutes parašo žmogui jas diktuojant žodžiu, o navigacija valdoma balso asistentu gali padėti lengvai nusigauti į reikiamą vietą.

Turintiems prastą regėjimą, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, naudinga funkcija – pasididinti aplikacijų dydį, šriftą, ekrano šviesumą ir kontrastą. Tai leidžia aiškiau matyti tekstą ir pilnavertiškai naudotis telefonu. Tuo tarpu, planšetiniai kompiuteriai gali tapti naudingu mokymosi įrankiu vaikams, ypač turintiems skaitymo raidos sutrikimų. Naudodamiesi elektroninėmis užrašinėmis, vaikai gali spalvotai pasibraukti sakinių dalis, pasirinkti jas įgarsinti ir reguliuoti teksto skaitymo greitį.

Laisvalaikis ir pramogos

Šiandien parduodami televizoriai patobulėjo tiek, kad vartotojams suteikia ne tik geresnę vaizdo kokybę, bet ir naujų papildomų funkcijų, praturtinančių laisvalaikį bei suteikia anksčiau neturėtų galimybių. Pavyzdžiui, technologijų bendrovė „Samsung“, gamindama savo televizorius didelį dėmesį skiria įvairių poreikių ar sutrikimų turintiems vartotojams.

Kompanijos televizoriai pasižymi funkcijomis, kurios gali pagelbėti prastą klausą turintiems asmenims. Susieję savo išmanųjį telefoną su televizoriumi, jie gali transliuoti garsą tiesiai iš jo į telefono ausines ir pasirinkti reikiamą garso lygį. Tuo metu šalia esantys asmenys televizorių stebės įprastu garsu. Taip pat silpną matantys televizoriuje gali pasididinti titrus, nusistatyti šviesumą ir kontrastą taip, kad objektai būtų išryškinti bei aiškiai matomi. Taip pat gali naudotis balso asistentu, kuris nuspaudus vieną pultelio mygtuką garsiai perskaito pasirinkimus televizoriaus ekrane.

Tokios funkcijos naudingos ne tik specialių poreikių turintiems asmenims, bet ir paprastiems vartotojams. Be galo patogu, kai ekranas automatiškai prisitaiko prie aplinkos bei įsimena šeimininko įpročius – priklausomai nuo aplinkos pokyčių nustato reikiamą šviesos lygį. Ar kelis vakarus įsiminęs, kad tokiu metu sumažinate garsą, tai daro pats be jūsų komandos. Tokiomis savybėmis pasižymi pažangūs „QLED“ televizoriai, kurie ne tik perteikia itin realistišką vaizdą, bet ir dėl savo plataus žiūrėjimo kampo leidžia gerai matyti turinį ekrane iš bet kurios sėdėjimo vietos.

Buities palengvinimas

Dar viena sritis, kurioje technologijos vis labiau palengvina gyvenimą – namų ruoša. Įsigiję siurblį robotą vartotojai pamirš siurbimą ir vietoj to, bent jau 15 minučių galės skirti sau. Atrodo nedaug, bet šį laiką kasdien galima skirti malonioms veiklos: kavos pertraukai, trumpai meditacijai ar skambučiui seniai matytam draugui. Ne tik kažką smagaus nuveiksite, bet ir sutaupysite energijos.

Sutaupyti laiko buityje taip pat gali padėti ir skalbimo mašinos, turinčios greito, vos ilgesnę nei pusvalandžio, skalbimo funkciją. Taip pat vartotojams yra siūlomos ir tokios skalbimo mašinos, kur net ir pradėjus skalbimą, galima atidaryti dureles ir įmesti dar vieną užmirštą rūbą. Jam išskalbti nereikia laukti kito skalbimo – taip sutaupoma ir laiko, ir vandens, ir elektros energijos.

Įsigijus ne vieną išmanųjį buities prietaisą, atlikti kelis darbus vienu metu, ar net nesant namuose šiandien visiškai įmanoma. Sujungus visus prietaisus į išmanią namų sistemą, viską galima valdyti vienu telefonu. Pavyzdžiui, išjungti ir įjungti šviesą ar televizorių, reguliuoti kambario temperatūrą ar nuotoliniu būdu įjungti skalbimo mašiną, jei pamiršote tai padaryti namie.

Sveikatos priežiūra

Technologijos pažengė tiek, kad savo sveikatą galime patikėti ne vien tik gydytojams, bet ir kasdien ją prižiūrėti patiems. Pavyzdžiui, išmanieji laikrodžiai ne tik skaičiuoja žingsnius, bet ir matuoja širdies ritmą, nustato streso lygį ir rekomenduoja atlikti kvėpavimo pratimus.

Taip pat sparčiai vystoma asmens sveikatos technologija leidžia savimi pasirūpinti neišeinant iš namų ir net gauti gydytojo konsultaciją ir apžiūrą tiesiog internetu. Tokiose programose pacientai gali patys kurti asmeninius medicinos duomenis, žymėti deguonies kiekį kraujyje, kraujo spaudimą ar gliukozės lygį ir stebėti savo organizmo pakitimus.

Galiausiai, ekologiškų daržovių ir žolelių darželį šiandien galima turėti ne tik vasarą, ir ne tik lauke. Užsiimti sodininkyste technologijos šiandien jau leidžia net ir žiemos metu bei gyvenant bute. Išmanaus sodo prietaisai suteikia galimybę net ir itin užimtiems žmonėms, turėti namie žalumos kampelį ir maitintis šviežiomis daržovėmis – užtenka pripildyti išmanųjį vazoną vandeniu, o jo ir šviesos padavimu augalui pasirūpina pats prietaisas.

N24.lt – https://www.facebook.com/N24-lt-801889559915963/